Spróbuj wyobrazić sobie życie bez długopisu. Ot, chociażby w tej chwili potrzebny jest ci przyrząd do pisania. Chcesz wypełnić dokument, stworzyć listę zakupów lub złożyć podpis. A może jesteś poetą bądź pisarzem i chcesz uwiecznić wiekopomne dzieło?
Oto sięgasz po gęsie, dobrze zaostrzone pióro, maczasz w kałamarzu wypełnionym atramentem i powoli zaczynasz kreślić znaki na papierze… Stop!
Na szczęście nie musisz. Od 1938 roku, dzięki pewnemu węgierskiemu wynalazcy imieniem Laszlo Biro, sprawa jest ułatwiona. Co ciekawe, długopis nie był przeznaczony jako jeszcze jedna fanaberia ku ułatwieniu życia, a jako sprzęt niemalże wojskowy. Tak, producent, który nabył patent Węgra, chciał ułatwić działanie alianckich pilotów podczas II wojny światowej. Długopisem można bowiem pisać niezależnie od zmian ciśnienia atmosferycznego. I tak, dzięki temu genialnemu wynalazkowi gęsie pióra i inne takie odeszły do lamusa. Prawda, że tak jest wygodniej? Pstryk i gotowe!
Z czego składa się to pozornie proste w obsłudze narzędzie? Opisuję i objaśniam.
Magiczne narzędzie, zwane przez śmiertelnych długopisem, składa się z obudowy tudzież zakończonej obsadką rurki wypełnionej gęstym tuszem. W obsadce mieści się kulka o średnicy jednego milimetra. Obraca się ona podczas pisania, w trakcie czego rozprowadza tusz po papierze. Kulka zaś umocowana jest w gnieździe, umożliwiającym jej swobodny obrót i przy tym zapobiegając wypadanie. Tak to wygląda, żadnej magii.
Jeszcze raz, w telegraficznym skrócie objaśnię ci budowę długopisu. Czytaj więc uważnie, bo jego części składowe to: korpus, nakrywka – czyli górna część korpusu, klips, końcówka nakrywki, sprężyna, wewnętrzna część nakrywki z mechanizmem wysuwu i wkład o dużej objętości. Nie jest to, rzecz jasna, budowa każdego długopisu, bo niektóre są mniej złożone.
A jakie są rodzaje długopisów?
Chciałoby się powiedzieć, że różne i podłużne, ale to nie czas i miejsce na żarty. A zatem, istnieją długopisy plastikowe, plastikowo-metalowe, metalowe, a także długopisy dotykowe. Te ostatnie wyposażone są w końcówkę, umożliwiającą obsługę tabletów i ekranów w telefonach.
Ze względu na to, że długopis już od wielu lat jest nieodłącznym towarzyszem niemal każdego mieszkańca naszego globu, stanowi on doskonały środek reklamowy. Długopisy są tanie i trwałe, dlatego też fantastycznie się do tego nadają. Prowadzisz firmę i chcesz zaistnieć w świadomości potencjalnego klienta? Pomyśl o długopisach reklamowych, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
Jeśli jednak myślisz o idealnym długopisie dla siebie, powinieneś kierować się powierzchnią, po której najczęściej zamierzasz pisać. I tak, najodpowiedniejsze dla powierzchni gładkich jest pióro żelowe, stawia ono bowiem najmniejszy opór podczas pisania. Natomiast jeśli powierzchnia jest szorstka, zatroszcz się lepiej o zwykły długopis z wkładem olejowym. Przydać ci się może cienkopis z fibrową końcówką, niezwykle lekki w użyciu – istnieje jednak ryzyko wykrzywienia końcówki przy większym nacisku na kartkę – a wtedy sobie, koleżanko czy kolego, długo raczej nie popiszesz. A jeśli zdarza ci się przy pisaniu „strzelić byka”, to najlepszym wyborem będzie tu długopis z gumką. Istnieją takie, a jakże. Jest w czym wybierać – możliwości selekcji są szerokie.
Summa summarum – bez długopisu ani rusz!